joi, 21 februarie 2013

România a obţinut 3 medalii la „olimpiada mică” de iarnă

România a obţinut 3 medalii la „olimpiada mică” de iarnă:
A cincea zi de competiţii la Festivalul European Olimpic pentru Tineret (FOTE) a început perfect pentru delegaţia României.
Tricolorii au bifat cea de-a treia medalie, după dubla reuşită zilele precedente de Emil Imre în proba de patinaj viteză pe pista de short-track.
O medalie de aur şi două de argint

De data aceasta o adolscentă este eroul României. În proba de sprint din cadrul biatlonului, Buzaş Dorottya a obţinut medalia de argint, după o evoluţie excelentă. Sportiva născută în Miercurea Ciuc a avut o tragere perfectă în poligon, doborând 10 ţinte, dar a pierdut ceva timp pe traseu.

Chiar şi aşa, ea a venit a doua, în urma polonezei Kinga Nitoraj, care a cucerit aurul cu un avans de 23 de secunde faţă de româncă. Dorottya Buzaş încheiase, marţi, proba individuală de 10 kilometri pe poziţia a doisprezecea.